یو پی اس چگونه از مشکلات ناشی از قطعی برق جلوگیری میکند؟

هنگامی که جریان برق شهری قطع می شود، تمام تجهیزات الکتریکی از کار می افتند. بنابراین قطع شدن جریان برق علاوه بر ایجاد تاریکی، باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می شود. برای مثال قطع جریان برق در یخچال و فریزر باعث فساد مواد غذایی می شود. در بیمارستان ها نبود برق می توانند باعث ایجاد خسارت مالی و جانی شود. رفتن جریان برق در ادارجات، سازمان ها و شرکت ها (یو پی اس برای شرکت ها و سازمان ها) باعث ایجاد خسارات مالی زیادی می گردد. در مناطق بسیار گرم افراد با از کار افتادن سیستم های خنک کننده روی به سمت پنکه های کوچک که با باتری کار می کنند، می آورند. با رفتن برق اکثر افراد برای روشن کردن منزل خود از چراغ قوه ها استفاده می کنند و منتظر وصل شدن برق می مانند.

یو پی اس چگونه از مشکلات ناشی از قطعی برق جلوگیری میکند؟

در هیچ کجای دنیا جریان برق، اطمینان صد در صدی ندارد، چرا که به دلایلی مختلفی مانند استفاده بیش از حد از جریان برق در فصل گرما، افتادن شاخه های درختان بر روی سیم های برق در هوای طوفانی، مشکلات جریان برق و … برق برای مدتی کوتاه و حتی چند روزه قطع می شود.

با توجه به مطالب گفته شده مسلماً متوجه مشکلات زیاد، قطعی جریان برق شدید. تمام این مشکلات باعث شده است، افراد به این موضوع که «وقتی برق میره چطوری برق داشته باشیم» فکر کنند. خوشبختانه با تولید دستگاهی به نام یو پی اس تا حدی این مشکلات برق شهر قابل حل می باشند.

یو پی اس (ups) با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری یو پی اس، برای مدت کوتاهی برق مصرفی تجهیزات متصل به خود را تامین می کند. و از این طریق از ایجاد خسارت های احتمالی جلوگیری می کند. برای مثال هنگامی که در حال استفاده از کامپیوتر هستید، یو پی اس در هنگام قطع شدن ناگهانی جریان برق به شما این فرصت را می دهد، که اطلاعات حساس و مهم خود را ذخیره کنید.

راهکارهای یوپی اس های مختلف برای مشکلات برق شهری

دستگاه یو پی اس که به آن منبع تغذیه بی وقفه هم می گویند از تمام تجهیزات الکتریکی در برابر قطع شدن ناگهانی جریان برق، نویزهای ایجاد شده، افزایش ناگهانی ولتاژ، کاهش ناگهانی ولتاژ، نوسانات فرکانسی، افت لحظه ای ولتاژ و تاثیر گذاری سو ئیچینگ محافظت می کند.

هم اکنون که با فواید یو پی اس برای حفاظت از وسایل الکتریکی آشنا شدید، در ادامه مطلب قصد داریم درباره انتخاب و خرید مناسب یو پی اس صحبت کنیم، با ما همراه باشید:

انواع یو پی اس

یو پی اس ها براساس طراحی و عملکردی که دارند دارای سه نوع هستند:

یو پی اس آنلاین (Online): این نوع از یو پی اس ها همیشه در حال برق رسانی به تجهیزات از طریق باتری هستند، به همین دلیل باتری مدوام شارژ می شود، اما در هنگام قطع شدن جریان برق باتری بدون شارژ شدن برق رسانی را انجام می دهد. تاخیر زمانی در یو پی اس آفلاین وجود ندارد و این مزیت آن است.

یو پی اس آفلاین (Offline): این نوع از یو پی اس ها در هنگام قطعی جریان برق بعد از مدت کوتاهی برق مصرفی دستگاه متصل کننده خود را تامین می کنند. یو پی اس آفلاین فقط در هنگام نبود جریان برق باعث انتقال انرژی به تجهیزات می شود.

یو پی اس لاین اینتر اکتیو (Line interactive): در این نوع از یو پی اس ها هنگامی که ولتاژ از حد مشخصی پایین تر باشد باتری و ترانسفورماتور فعال می شوند. میزان تاخیر زمانی در این نوع نسبت به یو پی اس آفلاین کمتر است.

اساس انتخاب یو پی اس مناسب

هر کدام از انواع یو پی اس عملکرد خاصی دارد، به همین دلیل باید برای انتخاب یو پی اس مناسب میزان ایجاد خسارت های ناشی از قطعی جریان برق را در نظر بگیرید.

یو پی اس های آنلاین برای محافظت از تجهیزات حساس مانند تجهیزات سیستم های مخابرات، بیمارستان ها و برنامه های بحرانی مانند سرور تلفن بسیار مناسب هستند. به دلیل این که همیشه در حال کار هستند و هیچ گونه تاخیر زمانی ندارند. علاوه بر این، این نوع از یو پی اس برای تجهیزاتی که نیاز به توان های بالا دارند مناسب می باشد.

اگر قطع شدن جریان برق باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما نمی شود، یو پی اس های آفلاین و لاین اینتر اکتیو گزینه مناسبی هستند. به دلیل این که ممکن است همیشه طبق انتظار کار نکنند. برای دستگاه های کم توان این یو پی اس ها مناسب می باشند. برای مواقعی که جریان برق به طور مدوام دچار قطعی و یا نوسانات می شوند یو پی اس لاین اینتر اکتیو بهترین گزینه هستند، به دلیل این که با فعال شدن ترانسفورماتور این مشکل رفع می شود.

توان یو پی اس انتخابی چقدر باشد

برای انتخاب توان یو پی اس باید توان مصرفی تجهیزات خود را تعیین کنید. در پشت تمام تجهیزات الکتریکی میزان توان مصرفی آنها نوشته شده است. ممکن است عدد نوشته شده بر حسب آمپر باشد، از طریق یک ماشین حساب می توانید آن را به VA تبدیل کنید. مقدار ولتاژ در ایران معمولا برابر با 220 ولت است.

بعد از این که توان مصرفی دستگاه را تعیین کردید، باید یو پی اسی را که توان مصرفی آن از توان مصرفی دستگاه شما 25 درصد بیشتر است را انتخاب کنید. برای مثال اگر توان کامپیوتر شما 180 تا 280 VA باشد توان یو پی اس باید 300 VA باشد. این کار باعث می شود که یو پی اس کمتر از حد توان خود کار کند و در نتیجه طول عمر آن بیشتر خواهد شد.

مسئله مهم دیگری که در انتخاب یو پی اس مناسب باید به آن توجه کنید، این است که یو پی اس مرکزی لازم دارید یا یو پی اس توزیع یافته. برای مثال اگر تمام تجهیزات مصرفی در یک اتاق قرار داشته باشند، اتصال تمام آنها به یو پی اس مرکزی می تواند برای آنها کافی باشد. در غیر این صورت باید از یو پی اس توزیع یافته استفاده کنید.

 

نمونه ای از یو پی اس اداری مارک APC

هزینه کافی برای خرید یو پی اس ندارید؟

ممکن است هزینه خرید یو پی اس برای شما زیاد باشد، در این صورت برای این که از تجهیزات الکتریکی خود در برابر نوسانات یا پالس های اضافی حفاظت کنید، می توانید از استابیلایزرها استفاده کنید. قیمت خرید استابیلایزرها نسبت به قیمت یو پی اس ها، ارزان تر می باشند.

به جای استفاده از چند یو پی اس کوچک از یک یو پی اس بزرگتر استفاده کنید

اگر می خواهید برای چند دستگاه خود، مثلا برای چند کامپیوتر از چند یو پی اس استفاده کنید، بهتر است با خرید یک یو پی اس بزرگتر نیاز خود را برطرف کنید، با این کار در میزان هزینه های خود صرفه جویی می کنید.

مدت زمان Backup

مدت زمان بک آپ یا مدت زمان برق دهی، به معنای مدت زمانی است که یو پی اس در هنگام قطع جریان برق شهری از طریق انرژی ذخیره شده در باتری برق مصرفی تجهیزات را تامین می کند. این زمان معمولاً ده دقیقه می باشد. زمانی یو پی اس وارد تایم بک آپ می شود، که برق شهری دچار قطعی و یا مشکل شود. مدت زمان Backup به عواملی مانند بار باتری، سلامت و کیفیت باتری، میزان شارژ و دشارژ و عمر باتری بستگی دارد.

طول عمر باتری براساس ظرفیت کامل یا full load و ظرفیت نیمه half load بیان می شود. در حال ظرفیت کامل یو پی اس با تمام توان خود کار می کند ولی در حالت ظرفیت نیمه یو پی اس به اندازه نصف توان خود کار می کند.

1 دیدگاه دربارهٔ «یو پی اس چگونه از مشکلات ناشی از قطعی برق جلوگیری میکند؟»

  1. با سلام. از مطالب بالا استفده کردیم.
    آیا دستگاهی هست که به هنگام قطع برق صدای از خود نولید کند؟
    این روزها دزدیدن کابل برق مشکلات زیادی بوجود آورده است. اگر دستگاهی باشد که هنگام قطع برق آژیر یا زنگی از خود تولید کند قسمت عظیم این مشکل حل می شود . ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید