باتری های یو پی اس را بیشتر بشناسیم

باتری های یو پی اس را بیشتر بشناسیم

باتری های یو پی اس را بیشتر بشناسیم

2.8 (56.61%) 59 vote[s]


 

1-عمده ترین باتری های مورد استفاده در صنعت باتری های اسیدی و باترهای بازی یا نیکل کادمیوم می باشند .

 

2- فرق سلول و بلوک چیست و ولتاژ هر یک چه میزان باشد ؟

واحد هر باطری یک سلول می باشد که متناسب با نوع باطری ولتاژ نامی آن متفاوت می باشد . در باطری های اسیدی ولتاژ  نامی هر سلول 2V و در باطریهای Ni-cad این ولتاژ 1.2v می باشد . این ولتاژ بستگی به نوع آند ، کاتد و الکترولیت دارد چنانچه تعدادی از سلولها کنار هم چسبیده باشند یک بلوک را تشکیل می دهند که در باطریها ی اسیدی معمولاَ 2 v و6 v و12 v و در باطری های بازی 1.2v و 2.4v و 3.6v مرسوم می باشد .

3- آمپر ساعت در باتری به چه معنی می باشد ؟

ظرفیت هر باطری با آمپرساعت نمایش داده می شود .                                                                                     ساعت×جریان  AH = A*H =

یکدهم  ظرفیت باتری های اسیدی معرف جریانی است که باطری فوق به مدت 10 ساعت قادر به تامین می باشد . بدیهی است در صورت نیاز به استفاده از جریان بیشتر این زمان کمتر خواهد بود . رابطه تغییر جریان و مدت زمان غیر خطی می باشد و مقدار دقیق می بایست از جدول محاسبه گردد .

دو دهم ظرفیت باتری های بازی معرف جریانی است که باطری فوق به مدت 5 ساعت قادر به تامین می باشد .

جهت شارژ مجدد باتری های جریان معمول برابر  0.1 تا حداکثر 0.2 و ظرفیت آنها در باطری های نوع  H تا 0.4 ظرفیت نامی آنها  باطری پیشنهاد می گردد .

4- آیا باطریها را می توان به هم متصل نمود ؟

جهت تامین ولتاژ بالاتر می توان تعداد باتری دلخواه را با هم سری نمود .

جهت تامین ظرفیت بالاتر می توان باتریها ی سری شده به شکل فوق را با هم موازی نمود .

توجه:  در سری موازی کردن ولتاژ و ظرفیت باطریها می بایست یکنواخت باشد .

 

-ولتاژهای float ، equalize  ،Boost ، Initial در باطریها چیست ؟

در شارژ و نگهداری باطری ها ولتاژهای مختلفی می بایست بکار گرفته شود که مقادیر این ولتاژها در باتری های مختلف و کارخانه های مختلف متفاوت میباشد  . مقدار این ولتاژها نسبت به دما متغیر بوده و برای تنظیم دقیق می بایست به کاتالوگ مراجعه نمود جدول زیر مقادیر نامی ولتاژهای فوق را نشان میدهد .

 

 

باطری اسیدی باز باطری سیلد باطری Ni-cad
Float یا نگهداری 2.35 2.25 1.4
Equalizeیایکنواخت سازی 2.35 2.3 1.5
Boost یا شارژ سریع 2.40 2.35 1.55
Initial یا شارژ اولیه 2.6 ندارد 1.60

 

 

 

مقاومت داخلی و جریان اتصال کوتاه باتری ها چیست ؟ هر باتری همانند یک منبع تغذیه دارای یک ولتاژ خروجی و یک مقاومت داخلی می باشد مقاومت داخلی باطریها حدود دهم  میلی اهم و جریان اتصال کوتاه حدودی از تقسیم ولتاژ نامی بر مقاومت داخلی بدست       می آید .

 

هر چه مقاومت داخلی کمتر باشد مشخصه باتری بهتر می باشد .

مطالب پیشنهادی:

8 دیدگاه

  1. باتریها یا به صورت سری و یا به صورت موازی نصب می شوند که در حالت سری قطب مثبت باتری اولی به منفی باتری دومی نصب می گردد و به همین منوال ادامه پیدا می کند که در نهایت دو قطب، منفی از باتری اولی با قطب مثبت باتری آخری باقی می ماند که مجموعه ولتاژ باتریها را دارد و ظرفیت باتریها ثابت می باشد . یعنی اگر 20 عدد باتری 12V/100AH را با هم سری کنیم در مجموع 240ولت 100AH خواهیم داشت .در حالت موازی قطبهای مثبت به هم و قطبهای منفی نیز به هم دیگر نصب می گردد که نهایت یک سر مثبت و یک سر منفی خواهیم داشت که در این مدل نصب ، ولتاژ ثابت و مقدار ظرفیت (AH) باتریها با هم جمع می گردد و برای جاهایی که نیاز داریم ظرفیت مقدار بک آپ تایم بیشتری استفاده نماییم و ولتاژ ثابتی داشته باشیم استفاده می نماییم و در جای که نیاز به ظرفیت بشتری هست باتریها را باهم سری می کنیم .

  1. باتری AGM مخفف Absorbed glass mat می باشند که در میان پلیت های باتری، از فایبرگلاس استفاده می شود

  2. باتری AGM مخفف Absorbed glass mat می باشند که در میان پلیت های باتری، از فایبرگلاس استفاده می شود.

 1. با سلام
  برای یک کیلوات ساعت برق مصرفی به طور میانگین هزینه سیستم های یو پی اس مشخص میشه ؟ یا چند مثال اجرایی با چند برند مختلف رو هم داشته باشم عالیه
  ممنون

دیدگاه خود را در مورد این مطلب ثبت کنید