یو پی اس

یو پی اس (UPS) یا منبع ذخیره دائمی برق یک دستگاه الکتریکی بسیار کارآمد برای تامین مداوم برق در زمان قطع برق و یا نوسانات ناگهانی ولتاژ است. این دستگاه امروزه در تمام صنایع، کاربردها و حتی نیازهای روزمره مردم وارد شده است.

یوپی اس با اسم های دیگری چون دستگاه برق اضطراری و منبع برق اضطراری نیز می شناسند.

در ایران اکثرا از دستگاه یوپی اس در بانک ها ، بیمارستان ها یا ادارات و سازمانهایی که نیاز به تامین برق دائمی دارند استفاده میشود.

یو پی اس ها به چند نوع تقسیم بندی میشوند؟

از انواع یوپی اس های موجود در بازار می توان به گونه های ذیل اشاره نمود که به ترتیب مورد بررسی قرار می گیرد.

 1. یوپی اس Offline (آفلاین)
 2. یوپی اس Line interactive (لاین اینتراکتیو)
 3. یوپی اس Online (آنلاین)

امروزه کمتر سازمان یا شرکتی را بدون یو پی اس میبینید. کمتر خانه ای بدون یوپی اس است. (البته برای مجتمع های بزرگ که برق آسانسور و سیستم های امنیتی نباید قطع شود) کمتر دفتر کاری خالی از یک عدد  یو پی اس های 1500 ولت آمپری زیبا و کارآمد است. یوپی اس جزئی از لوازم اساسی زندگی با نیروی برق است.

همه یوپی اس ها دارای بخشهای به شرح، یکسو کننده و ترانس کاهنده ورودی، باتری قابل شارژ برای ذخیره برق، مدار یا بورد کنترلی و نویز گیری، اینورتر و کلیدهای رله و البته کلیدهای ایمنی فیوز و پورت های خروجی و فن خنک کننده و نمایشگر وضعیت برق باتری و شارژ باقی مانده و وضعیت شارژ-تخلیه باتری یو پی اس است. مدارهای اغلب یوپی اس های امروزی آنلاین است تا بهترین حفاظت را ارائه دهد.

قیمت یوپی اس برای مصارف عادی

برای مصارف عادی که شاید نیمی از مصارف را تشکیل میدهد، یو پی اس های 500 تا 2000 ولت آمپر بیشترین استفاده را دارند و قیمت آنها از متغیر است که 3 تا 5 سال دوام دارند و معمولا تا 2 ساعت میتوانند برق لوازم مصرفی را تامین کنند.

یو پی اس های ( سیستم برق اضطراری ) ساخت آمریکا

فروش یو پی اس های ( سیستم برق اضطراری ) ساخت تایون و ایتالیا

یو پی اس APC

یو پی اس MGE

یو پی اس EXIMPOWER

یو پی اس POWER SERIES

کاربرد یوپی اس چیست؟

 یوپی اس یا منبع برق دائمی از جمله پر کاربردترین وسایل برقی جانبی و کمکی است. یک دستگاه یو پی اس  به زبان ساده وسیله ای برای ذخیره انرژی برق بمنظور استفاده از آن در مواقع قطع برق است. از نظر کیفی برق تولید شده در UPS مرغوب تر از برق خود شبکه برق شهری است. این امر بدلیل دو قطعه یکسو کننده و  اینورتر در ورودی و خروجی یوپی اس است که دو مرحله نویز گیری اولیه را انجام میدهد و در ضمن برق خروجی از  یو پی اس وابسته به باتری است که جریان بسیار یکنواخت تری را فراهم میکند.  مجموع این دو ویژگی باعث میشود که این وسیله بسیار محبوب و پر کاربرد باشد.انواع مختلفی از یو پی اس وجود دارد که عمدتا در باتری و قدرت آن و هم در مدار مورد استفاده با هم تفاوت دارند. امروزه بطور عمده از یوپی اس های آنلاین استفاده می شود چرا که درجه حفاظت خوبی را فراهم میآورند. یو پی اس ها از درجه ایمنی خوبی هم برخوردارند. یعنی احتمال بروز اتصال کوتاه و یا شارژ ناگهانی برق در مدار و یا هر نوع خطر برقی دیگر در یک یو پی اس استاندارد و با کیفیت صفر است.

به زبان ساده دستگاه یوپی اس چیست؟

UPS یا به اصطلاح منبع دائمی تامین برق، امروزه جای خاصی در میان لوازم برقی کمکی برای خود ایجاد کرده است. انواع و اقسام  UPS امروزه توسط تولید کنندگان ایرانی و خارجی ساخته و در دامنه وسیعی از توان و مشخصات فنی ارائه می شوند. از نقطه نظر قیمت یو پی اس ذخیره برق باید گفت، قیمت به همه عوامل و مشخصات فنی بستگی دارد و حتی تا حدی به برند مورد تقاضا نیز بستگی دارد.کیفیت قطعات و بویژه باتری در انواع اروپایی و برخی انواع چینی بسیار خوب است. باتری ها که قلب یوپی اس به حساب می آیند  بسته به ضخامت باتری در سه کلاس قرا میگیرند که ضخیم ترین باتری ها مربوط به کلاس L است. بیشتر باتری ها از نوع تک سلولی اند ولی انواع دو سلولی نیز وجود دارند. قیمت معمول برای یک UPS با ذخیره 2 تا 4 ساعت و حدود 500 تا 1000 ولت آمپر توان، کاملا متغییر است. انواع صنعتی تا 10 میلیون تومان هم وجود دارد.

راهنمای کامل خرید UPS

یک یوپی اس وسیله ذخیره انرژی برق است. یو پی اس انرژی برق منبع متناوب و گاها مستقیم را گرفته و در خود ذخیره میکند. ذخیره انرژی در باتری های قابل شارژ مجدد خاصی انجام میشود. باتری های موجود برای یو پی اس یا سرب-اسید است و یا نیکل -کادمیوم. نوع دوم بسیار عملکرد بهتری دارد. منبع ذخیره برق ممکن است برق شهری، ژنراتور و یا انرژی خورشیدی باشد.یک یو پی اس بطور کلی شامل یک یکسو کننده و ترانس کاهنده ولتاژ ، یک باتری تک یا دو سلولی، بورد کنترلی و نویز گیر، اینورتر و کلید رله مدار بای پس است. بطور معمول امروزه بیشتر UPS ها دارای مدار آنلاین هستند یعنی برق اینورتر و یکسوکنننده از خود باتری دریافت میشود . یوپی اس ها مقادیری حرارت ، نویز صوتی ایجاد میکنند که استفاده از آنها را در برخی کاربردها محدود میکند. انواع ترانس بیس یوپی اس هم وجود دارد که دارای نویز و حرارت زیادی هستند و معمولا کمتر استفاده میشوند بویژه اینکه عمر این نوع UPS ها کمتر است.

اهمیت UPS در حفظ پایداری کسب‌وکارها:

امروزه برق به عنوان مولد اصلی انرژی برای تمامی کسب‌وکارها و سازمان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. از انتقال داده‌های حساس تا ارائه خدمات بهداشتی، از شبکه‌های مخابراتی گرانقدر تا استفاده از تجهیزات صنعتی، نیاز به تأمین برق پایدار در تمام شرایط زمانی اساسی است. UPS یا “منبع تغذیه برق ناپایدار” به عنوان یک راهکار کلیدی در این زمینه معرفی می‌شود. در این مطلب، به شما نشان می‌دهیم که در کدام حوزه‌های کسب‌وکاری UPS اهمیت دارد و چگونه می‌توانید مناسب‌ترین UPS را انتخاب کنید.

 1. UPS در دیتاسنتر‌ها و اتاق‌های سرور:دیتاسنتر‌ها و اتاق‌های سرور میزبان اطلاعات حساس و ارزشمندی هستند. UPS امنیت داده‌ها را تضمین می‌کند و از تأثیرات قطعی برق جلوگیری می‌کند.
 2. UPS در تجهیزات پزشکی:تجهیزات پزشکی برای سلامت جامعه بسیار حائز اهمیت هستند. UPS به اطمینان از عملکرد صحیح آنها در شرایط نوسانات برق کمک می‌کند.
 3. UPS در سیستم‌های مخابراتی:سیستم‌های مخابراتی بسیار پیچیده هستند و UPS از اطمینان در ارتباطات و حفظ شبکه‌ها کمک می‌کند.
 4. UPS در صنایع مختلف: یو پی اس در صنایع مختلف از جمله مخابرات، دفاتر خدمات پستی، کارخانجات و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود تا پایداری فرآیندهای صنعتی را تضمین کند.
 5. UPS در بانک‌ها:بانک‌ها از تجهیزات الکترونیکی برای ارتباط با شعبه‌ها و انجام تراکنش‌های مالی استفاده می‌کنند. UPS از از دست دادن اطلاعات و اختلال در ارتباطات جلوگیری می‌کند.
 6. UPS در سیستم‌های امنیتی:سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های مداربسته با استفاده از UPS در مواقع قطعی برق ادامه کار می‌دهند.
 7. UPS در مصرف خانگی:استفاده از UPS در خانه‌ها به حفظ تجهیزات الکترونیکی از آسیب دیدن در نتیجه قطعی برق کمک می‌کند.
 8. UPS در پکیج‌های خورشیدی:با افزایش نیاز به انرژی خورشیدی، UPS در سیستم‌های خورشیدی به حفظ پایداری انرژی کمک می‌کند و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی را تسهیل می‌کند.
   1. UPS در ادارات:ادارات از تجهیزات الکترونیکی برای انجام عملیات مختلف استفاده می‌کنند. UPS از از دست دادن اطلاعات مهم و خسارات مالی ناشی از قطعی برق جلوگیری می‌کند.و در آخر: استفاده از UPS در انواع مختلف کسب‌وکارها و محیط‌های مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این تجهیزات به حفظ پایداری فعالیت‌ها و جلوگیری از خسارات مالی ناشی از قطعی برق کمک می‌کنند. به ویژه در مواقع بحرانی، UPS نقش مهمی در حفظ امنیت و پایداری شرکت‌ها و مؤسسات دارد و به آنها اطمینان می‌دهد که فعالیت‌های خود را بدون وقفه ادامه دهند.

 

یو پی اس چیست؟

/ Uninterruptible Power Supply یا به عبارت مختصر  یو پی اس  (UPS) ، به معناي منبع تغذيه بدون وقفه است. UPS  یک منبع تغذیه الکترونیکی است که کارعمده آن ، تامین توان مورد نیاز بار مصرفی بدون وقفه می باشد.به عبارت دیگر  UPS    به عنوان منبع توان بدون وقفه با  استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری  ، برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تامین می نماید.  سیستم یو پی اس بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار میگیرد که  اضافه بر تنظیم برق شبکه و تثبیت آن مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می شود .

همه چیز درباره یو پی اس

از مهمترين كارايي هاي UPS یو پی اس در زمانی می باشد که برق شهری قطع می شود که بلافاصله وبدون وقفه دستگاه یو پی اس وارد مدار می شود وبرق مصرفی لازم را تامین می نماید به نحوی که نیازی به RESET کردن یا خاموش کردن دستگاه مورد استفاده باشد . سیستم یو پی اس وظیفه حفاظت از وسایل  الکتریکی حساس در برابر نوسانات برق را دارد و این سیستم  از تعمیرات و عقب افتادگی های هزینه‌دار جلوگیری به عمل می آورد. در واقع یو پی اس علاوه برب محافظت از دستگاه‌های الکتریکی حساس، ثبات جریان برق تقویتی فراهم  می آورد که به آنلاین ماندن برنامه های حساس کمک شایانی  می‌نماید .

مزایای استفاده از سیستم یو پی اس

استفاده از یک انرژی پشتیبان همانند سیستم تامین انرژی بدون وقفه یو پی اس علاوه بر کمک به حل مشکلات ناشی از قطع شدن جریان برق ، محافظت دربرابرقطع کلی برق را نیز فراهم می سازد. دستگاه یو پی اس  داراي فيلترهاي الكترونيكي بوده كه باعث حذف نويزها و نوسانات برق شهری می شود و محافظت از مصرف كننده ها را در برابر رعد و برق و ولتاژ بالا بعهده دارد و جریان برق يكنواختی با شكل موج ثابت به مصرف كننده ارسال می کند . یو پی اس هایی که برای کاربردهای معمولی استفاده میشوند از نوع ONLINE با باتری تک سلولی سرب -اسید و یا نیکل -کادمیوم و توان 500 تا 2000 آمپر متر اند که قیمت 500 تا 1 میلیون تومان را دارند. UPS های بزرگتر دارای توان بیشتر و همچنین کیفیت برق خروجی بالاتر هستند. یوپی اس ها در انواع گوناگون و اندازه های متفاوتی وجود دارند.

انواع مختلفی از یو پی اس وجود دارد که قدرت آن در باتری و در مدار مورد استفاده با هم متفاوت است .یک از انواع  UPS ها یو پی اس های مدار انلاین می باشند که امروزه بصورت غالب از UPS  های مدار آنلاین استفاده می شود چرا که می توانند درجه حفاظت مطلوبی را فراهم سازند. احتمال بروز اتصال کوتاه و یا شارژ ناگهانی برق در مدار و یا هر نوع خطر برقی دیگر در یک UPS استاندارد و با کیفیت صفر است لذا  یو پی اس ها از درجه ایمنی خوبی هم برخوردارند . واحد اندازه گیری UPS ، توان یا حاصل ضرب ولتاژ در جریان خروجی  می باشد.

هر چه INVERTER  یک دستگاه یوپی اس قویتر باشد توان و قدرت یو پی اس بیشتر می شود. به عبارت دیگر   می توان تعداد و توان تجهیزات بیشتری را پشتیبانی نمود از طرفی هرچه باتری های به کاررفته در یوپی اس از ظرفیت بالاتری برخوردار باشند ، زمان برق دهی در هنگام قطعی برق شهر بالاتر خواهد رفت . UPS های مختلف دارای ویژگی های گوناگونی مانند آلارم های هشدار به هنگام بروز خطا یا اضافه بار ، نرم افزارکنترل کامپیوتر به منظور ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن کامپیوتر و امکانات دیگر می باشند.

یک یو پی اس از 4 بخش مهم تشکیل می شود:

 • یکسو کننده شارژ (رکتیفایر)
 • باتری
 • مبدل DC به AC (اینورتر)
 • کلید غیر هادی (سوئیچ)

اصول کار یک UPS در ساده ترین ساختار خود به این شکل  است که بار در حالت معمول از ورودی AC تغذیه می کند و همزمان با یکسوسازی ورودی AC توسط شارژر و تبدیل آن به جریان DC باتری را شارژ می کند. بلافاصله در صورت اینکه ورودی AC قطع  شودو یا نا مناسب تشخیص داده شود، INVENTER  با تبدیل ولتاژ DC باتری به برق AC ولتاژ بار را بدون وقفه در کار تامین می کند. در حال حاضر طبق استاندارد UPS ها دارای تکنولوژی  همچون Passive Standby، Line Interactive، Double Conversion  می باشند.

یو پی اس ها چند نوع اند:

دسته بندی یو پی اس ها غالباً در سه قسمت انجام می شود.

یو پی اس آفلاین (OFF LINE)

این دسته از UPS ها هنگام قطع برق و به عنوان منابع جایگزین فعال می شوند.

یو پی اس آنلاین (ON LINE)

در شرایط طبیعی، تأمین خروجی در این نوع UPS ها پس از تصحیح ورودی یعنی پاک سازی ورودی از نویز و احیاناً سطح ولتاژ ورودیانجام می پذیرد. تنها در مواقعی همچون بروز نقص فنی ،OVER LOAD یا افزایش خارج از رنج دما، یو پی اس به مد BYPASS می رود.

یو پی اس لاین اینتراکتیو (LINE INTERACTIVE)

در شرایط عادی این UPS ها ورودی از طریق BYPASS به ترانسفورماتور منتقل می شود در این هنگام TRANSFORMATOR به عنوان شارژر عمل کرده و در نهایت از همین طریق خروجی AC تأمین می شود .

رنج و توان دستگاه ها

UPS  ها داراي توان هاي مختلفي مي باشند كه نسبت به ميزان توان بار مصرفي , محاسبه و طراحي مي گردد كه معمولا توان اين دستگاه با واحد ولت آمپر (VA) نشان داده مي شود. كه شکل های متداول بازار به اين صورت 600VA، 1KVA، 1.5KVA، 2KVA، 6KVA، 10KVA، 15KVA، 20KVA مي باشد .

زمان برق دهي Backup Time

زمان برق دهي دستگاه یو پی اس متناسب با باتريهاي مخصوص سيلد ليد اسيد Sealed Lead Acid كه به آنها متصل مي شود , است و واحد باتريها آمپرساعت است كه با زمان برق دهي نسبت مستقيم دارد. نحوه قرار گيري باتريها به سه حالت مي باشد:

 • External باتريها دركنار یو پی اس و در درون case جداگانه قرار مي گيرند.
 • باتريها داخل دستگاه UPS قرار مي گيرند.
 • در بیشتر مواقع UPS  ها قابليت نصب باتري  بصورت Internal و External را بطور همزمان دارند.

نصب دستگاه یو پی اس

نصب یو پی اس ها در رنج توان پايين با توجه به دفترچه راهنما توسط مصرف كننده امکان پذیرمي باشد اما جهت نصب دستگاه هاي با توان بالا و با باتري خارجي می بایست توسط متخصصين اين امر صورت گيرد.