تهران، خیابان مفتح شمالی، ضلع شمالی میدان هفت تیر، برج نگین آبی، پلاک5، طبقه 2، واحد 203

کامپیوتر و یو پی اس

چرا برای كامپیوتر باید از یو پی اس استفاده کرد؟

منبع تغذیه اضطراری (UPS) عمدتا برای فراهم آوردن یک منبع قدرتمند پشتیبان برای کامپیوتر شما و سایر دستگاه های متصل به آن استفاده می شود.

اکثر دستگاه های یو پی اس علاوه بر عمل به عنوان یک پشتیبان هنگامی که برق خاموش می شوند، به عنوان سیستم ناظر عمل می کنند. تا اطمینان حاصل کنند که جریان الکتریسیته به کامپیوتر و لوازم جانبی شما نوسان نداشته باشد. اگر کامپیوتر جریان ثابت برق را دریافت نکند، آسیب های احتمالی، مانند خرابی پایگاه داده و مشکلات سخت افزاری اغلب رخ می دهد. از اینرو ضرورت یو پی اس برای کامپیوتر نمایان است.

 

اهمیت یو پی اس برای کامپیوتر

در اثر اتصال بارهاي غير خطي مانند موتورهاي القائي سوئيچينگ تريستورها و جريان های ضربه اي از شبكه كشيده مي شود. كه موجب شكستگي و نويز در شكل موج ولتاژ شبكه مي گردد. اين نويزها در شبكه هاي كامپيوتري مي توانند موجب خطا درخطوط ديتا و از دست رفتن سيگنال هاي اطلاعاتي گردد.

یو پی اس کامپیوتر
یو پی اس کامپیوتر

همچنین  ممكن است برق بخشي از شبكه سراسري در اثر افزايش بار مصرفي يا در اثر خرابي تجهيزات توزيع، يا حوادث طبيعي براي مدتي كوتاه يا طولاني قطع گردد. قطع برق موجب از كار افتادن سيستم هاي كنترل صنعتي و شهري و نيز موجب ریست شدن كامپيوترها مي شود كه علاوه بر از دست رفتن اطلاعات نرم افزارهاي در حال كار مي تواند موجب صدمه كلي به نرم افزار و سخت افزار سيستم گردد. براي جلوگيري از صدمات ناشي از اختلالات برق شهر مطمئناً به شما خريد يك UPS توصيه نمي شود بلكه يك محافظ تقويت كننده برق حدوداً ٧٠٠ وات براي يك رايانه و دستگاه هاي جانبي آن كافي به نظر مي رسد اما UPS علاوه بر خاصيت هاي شوك گيري، تقويت و تنظيم برق شهر خصوصيات منحصر به فرد ديگري دارد كه گاهي آن را براي رايانه هاي موجود در شرکت ها و سازمان ها ضروري مي كند.

شایان ذکر است که سیستم UPS برای تکمیل یک سیستم کامپیوتری ضروری نیست، ولی همیشه به عنوان بخشی از کامپیوتر شما توصیه می شود تا برق قابل اعتماد آن تامین گردد.

هنگامی که تصمیم خود را برای اضافه کردن یو پی اس به سیستم کامپیوتری انجام دادید، مواردی را باید انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که داده های اطلاعاتی خود را از دست ندهید.

یو پی اس برای تجهیزات کامپیوتر
یو پی اس برای تجهیزات کامپیوتر

کابل داده را وصل کنید و نرم افزار یو پی اس را نصب کنید. این یک مرحله حیاتی است. اگر یک یو پی اس را نصب کنید اما نصب را کامل نکنید، قدرت محافظتی UPS محدود خواهد دشد. در هنگام از دست دادن قدرت آن را خنثی خواهد کرد. اما اگر قدرت به زودی به حالت اولیه بازگردد، در نهایت باتری UPS خاموش خواهد شد . کابل داده و نرم افزار اجازه می دهد تا یو پی اس خود را به کامپیوتر خود را به صورت خاموش بماند.

پیکربندی نرم افزار یو پی اس گام دشواری نیست، اما مهم این است که به شما اجازه می دهد تا مشخص کنید. که قبل از خاموش کردن زمان پشتیبان باتری چه مدت زمانی است.

هر چند ماه یکبار باتری یو پی اس را گاهی آزمایش کنید هر ، شما باید نرم افزار UPS را تست نمایید. اینکار به شما اجازه می دهد که باتری سالمی داشته باشید. و تعیین کنید آیا زمان تعویض باتری آن فرا رسیده یا نه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *