برای آسانسور از یو پی اس استفاده کنیم یا ژنراتور؟

ژنراتور وسیله ای است که انرژی مکانیکی به دست آمده از سوخت فسیلی را به انرژی الکتریکی بعنوان خروجی تبدیل می کند. بنابراین فی الواقع  ژنراتور واقعا انرژی الکتریکی خلق نمی کند. بلکه با استفاده از انرژی مکانیکی عرضه شده و با ایجاد حرکت و تولید بار الکتریکی در سیم پیچ ها در مدار الکتریکی، برق را به عنوان خروجی سیستم تولید خواهد نمود. این جریان شارژ الکتریکی جریان الکتریکی عرضه شده توسط ژنراتور است.

برای آسانسور از یو پی اس استفاده کنیم یا ژنراتور؟

 

همانگونه که در مقدمه بیان گردید ژنراتورها با سوخت های فسیلی کارکرده و در هنگام قطع برق پس از حدود چند ثانیه وارد مدار می شوند. به دلیل ماهیت فیزیکی آنها نیاز به نگهداری مدوام، تانکر ذخیره سوخت  و نیاز به فضایی جهت تعبیه این تانکر دارند و همینطور کار ژنراتورها توام با سر و صدا است. ژنراتورها هنگام قطع برق، موجب بروز وقفه می شوند ولی یو پی اس (UPS) هیچگونه وقفه ای را ایجاد نمی کند. بدلیل اینکه اساسا یو پی اس بعنوان یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه اصلی آن ، تامین برق بدون وقفه توان مورد نیاز بار مصرفی دستگاه در حال کار می باشد ، UPS بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار گرفته  وعلاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه، مانع از نفوذ اثرات نویز و اختلالات شبکه برق به تجهیزات و دستگاه های مصرف کننده می گردد.

ژنراتورها داری یک موتور هستند که منبع ورودی انرژی مکانیکی است. از اینرو تغییر فرکانس ژنراتورها به دلیل تغییر سرعت موتور باعث به هم خوردن سنکرونیزاسیون در وسایلی می شود که با برق شهر سنکرون (برق متناوب AC) شده اند. این مورد نیز یکی دیگر از مشکلات ژنراتورها یا موتورهای برق محسوب می گردد.

امروزه با توجه به اینکه آسانسورها در اغلب ساختمان های تجاری و اداری و مسکونی تعبیه شده اند ، به منظور تسهیل فعالیت ها و همچنین حفظ جان و سلامتی افراد، بایستی تجهیزات آسانسور به خوبی و پیوسته کار کند. لذا تامین برق مدوام و قابل اعتماد و همچنین تامین برق اضطراری بدون وقفه برای بالابرها و آسانسورها امری حیاتی است، بدین منظور تاکید اکید به استفاده از دستگاه های یوپی اس در آسانسورها می گردد.

همچنین ژنراتور در کنار یو پی اس می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا پس از قطع برق شهر و پیش از بکار وارد شدن ژنراتور، یو پی اس توان خروجی را تامین نماید. پس از ورود ژنراتور به مدار نیز ups ولتاژ و فرکانس خروجی ژنراتور را تثبیت می کند. یو پی اس هایی که قادر به کار با ژنراتور باشند، باید مشخصات خاصی داشته باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید