مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

,

درباره يو پي اس

,

فروش ups

,

شرکت يو پي اس

 

کلا” بر اساس ابتدائی ترین ذهنیت و برداشت اكثر کاربران بر اين باورند كه از يو پي اس (UPS) صر فا براي زمانی استفاده كنند كه برق قطع می شود و مي توانند از آن به عنوان باتري استفاده كنند ولي اين يك باور اشتباه است.
يوپي اس کلا” زمان هایی به كار مي آيد كه در برق شهر نوساناتي ايجاد میشود و ممكن است به قسمت هاي حساس كامپيوتر و یا سرور ها مانند هارد ديسك يا مادربورد آسيب هاي جبران ناپذیری وارد کند در اين مواقع یو پی اس برق تثبیت کرده وپس از آن برق وارد كامپيوتر مي شود تا ایرادی براي سيستم های کاربر پيش نيايد.
اولا” اينکه هيچوقت از يك محافظ لوازم برقي ( مانند محافظ يخچال يا كامپيوتر (لوازم الكتريكي معمولا نسبت به نوسانات ولتاژ برق بسيار حساس هستند . و همانطور كه مي‌دانيد نوسان ولتاژ در برق شهر تقريبا يك حالت روزمره است. كارخانجات توليد كننده وسايل الكتريكي معمولا از يك منبع تغذيه ای براي رفع اين مشكل استفاده مي‌‌كنند.
معمولا كار يك منبع تغذيه(يوپي اس) در اينگونه وسايل جلوگيري از نوسانات بالای برق مخرب براي دستگاه مي‌باشد. ولي زماني كه برق شهر قطع مي‌‌شود از منبع تغذيه هم كاري بر نمي‌آيد.
اگر از كامپيوتر زياد استفاده مي‌كنيد احتمالا تا بحال براي شما هم پيش آمده كه در زمان كار با كامپيوتر برق قطع شده باشد و اگر آدم خوش شانسي باشید احتمالا هنوز كامپيوترتان درست كار مي‌كند. البته در اکثر موارد حداقل مادربرد كامپيوتر آسيب مي‌بيند. اگر CPU ایراد ندیده باشد بايد بگوییم که هنوز هم نسبتا انسان خوش شانسي هستيد.
از سیستم يو پي اس چه مي‌دانيد ؟
در حال حاضر با وجود مادربرد هايي كه خيلي هم قیمت بالایی ندارند مي توانيد از روشهاي ارزانتر ی براي حفاظت مادربرد سیستم كامپيوترتان در برابر مشكلات برق شهر استفاده نمایید . ولي هيچ روشي مانند استفاده از یک سیستم یو پی اس يا يك منبع تغذيه بدون وقفه نمي تواند از مادربرد يا ساير تجهيزات گرانقيمت شما در برابر نوسانات برق م حفاظت كند. زمانيكه شما يك سرور يا كامپيوتر با قیمت بالا دارید اهميت وجود يو پي اس بيشتر مي شود يوپي اس براي نوسانات برق ورودي و تثبیت ولتاژ آن داراي مدارات خاصي است. و براي حل مشكل قطع برق يا افت بيش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ براي بسياري تجهيزات مضر است يا سبب از كار افتادن موقت آنها مي شود ) از باتري های یو پی اس استفاده مي كند. كه كل اين مجموعه را یو پی اس مي گويند.
یوپی اس مخفف چه کلمه هایی است و چرا ما به یک سیستم يو پي اس نياز داريم ؟
يو پي اس متشکل از عبارت Uninterruptible Power Supply و به معنای منبع تغذيه بدون وقفه است. یوپی اس سیستمی الکترونيکي است به منظور تامين بی وقفه انرژي براي مصرف کننده های کاربران که به اختلالات و نوسانات موجود در شبکه و قطع برق حساس بوده و به دليل ضرورت استفاده و حساسيت‌ هاي زياد شامل تجهيزات ضروری برای مجموعه‌هاي کامپيوتري ، مخابراتي ، سیستم های کنترل و ابزار دقيق ، آزمايشگاهي و بيمارستاني مي‌باشد.
کاهش و يا افزايش ناگهاني ولتاژ ، تغييرات فرکانسی ، انواع اعوجاجات لحظه اي يا دائم ، مثال هایی ازمشکلات ايجاد شده بر روي برق شهر مي‌باشند. سیستم های الکترونيکي پيشرفته و حساس (نظير سيستمهاي کامپيوتري و شبکه ، سیستم های مخابراتي و پزشکي ) با توجه به کاربردهاي حساسی که دارند نيازمند استفاده از تجهيزات ضروري مانند منبع تغذيه بدون وقفه يو پي اس و نسبتا دقيق می باشند تا ولتاژ و فرکانس ثابت و پاک و قابل اطمينان را به خروجی انتقال دهند .
انواع نوسانات و اختلالات موجود در برق شهری ایران
قطع برق : به قطع شدن کامل برق براي مدت زمان طولاني تر از يک دقيقه گفته می شود كه در هنگام وقوع ، سیستم استفاده کننده از برق كاملا از كار مي‌افتد .
قطع برق شهر يک اتفاق معمولی است که در پيشرفته ترين کشورهاي دنيا نيز گرچه اندک ولي باز هم اتفاق مي افتد اما هميشه قطع شدن برق به انجام مجدد کارها ی عادی و روزمره بعد از يکي دو ساعت ختم نمي شود و ممکن است خسارات جبران ناپذیری را در بر داشته باشد برای مثال يک بانک اگر مدتي بدون برق باشد در سيستم آن اختلالات فراوانی وارد مي شود و يا يک سرويس دهنده خدمات اينترنت و يا يک سرور شبکه اگر مدت زمانی بدون برق باشد به مرور کاربران خود را از دست می دهد این زمان است که سیستم یو پی اس به کمک ما مي شتابد. البته یو پی اس های شرکت فیام همیشه در دسترس شما هستند .
شرایط و علت های موثر در به وجود آوردن اختلالات و نوسانات :
يکي از بزرگترین مشکلاتی که برق شهر دارد نوسانات شديد لحظه اي آن میباشد . اين حالت برق که دلايل بسیاری از جمله رعد و برق و القاي کابل هاي ارتباطي برق شهر دارد موجب صدمات جبران ناپذیری به وسايل الکترونیکی و الکتریکی مي شود چه بسا زماني که سیستم های ما از جمله کامپیوتر و سرور ها خاموش بوده و به دليل اين که دوشاخه آن به پريز برق متصل هستند صدمه ديده است. به همين علت توصيه مي گردد زماني که سیستم ها خاموش هستند آنها را از پريز برق جدا نمایید . از ديگر علت های دیگر نويز الکتريکي برق شهر است که ممکن است موجب قفل شدن ( HANG ) سیستم کامپیوتری و در نتيجه از دست رفتن اطلاعات کامل آن می شود
نوسان لحظه اي ولتاژ که در اثر روشن کردن يک وسيله الکتريکي قوي به وجود مي آيد نيز مي تواند موجب راه اندازي مجدد کامپیوتر شده که از بين رفتن اطلاعات را در بر خواهد داشت. توجه داشته باشيد که کمترین نوسانات برق که حتي ممکن است نا محسوس باشد مي تواند براي سی پی یو مضر بوده و موجب سوختن و يا نيم سوز شدن ترانزيستورهاي آن شود. به همين علت است که پس از مدت ها کار با رايانه مثلاً پس از يک سال متوجه مي شويد که رايانه شما نسبت به روزهاي نخست خودکند تر شده و بيشتر قفل مي کند. براي جلوگيري از صدمات ناشي از اختلالات برق شهر قاعدتا” به شما خريد يک یو پی اس توصيه نمي شود بلکه يک محافظ تقويت کننده برق حدوداً ۷۰۰ وات براي يک کامپیوتر و دستگاه هاي جانبي آن کافي به نظر مي رسد. اما یوپی اس علاوه برخاصيت هاي تثبیت ولتاژ ، تقويت و تنظيم برق شهر خصوصيات منحصر به فرد زیادی هم دارد که گاهي آن را براي سیستم های کامپیوتری موجود در موسسات و ادارات و شرکت ها ضروري مي کند.

 

فرق يو پي اس تمام سينوسي با يوپي اس شبه سينوسی

شكل موج برق شبكه كه برای ورودي در سیستمهای برقی مورد استفاده قرار مي گيرد به شكل منحني سينوسي با ولتاژ آر-ام-اس  نامي برابر ولت 220 مي باشد . برخي بارهای الکتریکی به مقدار آر-ام-اس ولتاژ شبكه حساس می باشند مثل لامپهاي روشنايي وبعضیبه مقدارپيك ولتاژ شبكه نياز دارند مانند رایانه هاوتجهیزاتی که با منبع تغذيه سو ئيچينگ کار میکنند.شكل موج ديگري كه در خروجي برخی یو پی اس ها به چشم میخورد بنام شبه سينوسي شناخته میشود.در اين یو پی اس ها بارالکتریکی با شكل موج پله اي با ولتاژ پيكمعادل پيك شبكه و مقدار آر-ام-اس  برابر با آر-ام-اس  شبكه تغذيه مي شود . بهترين شكل موج خروجي براي یو پی اس ها ،‌شكل موج سينوسي هم دامنه و سنكرون با شبكه مي باشد . در اين یو ی اس هاسيستم كنترل با تغيير بهره مدار رگولاسيون بروشهاي مختلف PWM خروجي را عليرغمتغييرات بارالکتریکی و ولتاژ باتري یو پی اس در مقدار ثابت نگاه مي دارد.براي یو پی اس هاي با شکل موج خروجي مربعي و يا مربعي اصلاح شده، توصيه سازنده، استفاده از تجهيز حفاظت شده براي زمان حداکثر15 دقيقه ميباشد.

 

یو پی اس
تصویر يک سيکل کامل موج سينوسي، مربعي ومربعي اصلاح شده

در حالت کلی براي سیستمهای خانگي، یو پی اس اي با شکل موج مربعي اصلاح شده مناسب ميباشد. اين یوپی اس ، یارانه،مانيتور و ديگردسنگاههای شبیه را براحتی مورد محافظت قرار میدهد. البته بخاطرداشته باشيد که یو پی اس هاي ارزان قيمت به هر حال از ولتاژ خط استفاده ميکنند درحاليکه شکل موج خروجي فقط وقتي که ازباتري یو پی اس استفاده ميشود نقش خود را ايفا ميکند.

 

 

1 دیدگاه دربارهٔ «مقدمه ای در رابطه با یو پی اس»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *