سیستم تامین برق بدون وقفه یو پی اس

سیستم تامین برق بدون وقفه یو پی اس

2.5 (50.77%) 13 vote[s]

یو پی اس ،باتری یو پی اس،فروش یو پی اس،یوپی اس،شرکت یو پی اس

 یو پی اس و تأمین برق بی وقفه

امروزه تقریبا” روشهای کم هزینه بسیاری را برای تامین سطح هایی ازحفاظت دربرابر مسائل برق شهربرای سیستمهای رایانه ای تان میتوانید بکار گیرید،هیچیک ازآنها نمیتوانند به خوبی یک دستگاه تامین برق اظطراری بدون وقفه (یو پی اس) سیستم شما را در قبال مشکلات برق شهر حفاظت کنند.
ایده هایی که در طراحی یو پی اس درنظر گرفته شده است ازنام آن کاملاً آشکاراست.علاوه برفیلترینگ ،افزایش و اصلاح کارآیی برق،مدارهای مخصوص و باتریهایی برای جلوگیری از آسیب دیدن کامپیوترشما درخلال قطع برق ویا ضعیف شدن آن درنظر گرفته شده است. این دستگاهها براساس نوع طراحی به نامهای مختلفی نامیده میشوند ولی تمامی آنها دررسته عمومی “پشتیبانی نیروی برق” قرار میگیرند.
زمانی یو پی اس ها به عنوان یک سیستم گران ارزیابی میشدند ولی اکنون کاملاً ارزان میباشند.در آن زمان من یو پی اس را فقط برای سیستمهایی پیشنهاد میکردم که واقعاً به آن نیاز دارند ولی الآن میتوانم بگویم هرکسی که ازکامپیوتربه هردلیلی استفاده میکند باید بطور جدی در مورد گرفتن یک ups فکر کند.اگر وقت شما برایتان ارزشمند است، یک یو پی اس با اولین باری که برق میرود یا نوسان پیدا میکند هزینه خود را میپردازد.
توجه :
برخی افراد یو پی اس  را با تلفظ سه حرف آن ادا میکنند یعنی “یو-پی-اس” مانند یوپی اس که نام یک شرکت پستی معروف است درحالیکه برخی آن را فقط بصورت یک کلمه “یوپس” تلفظ میکنند.من مورد اول را میپسندم. بنابراین دراین مقاله شما همیشه “یو-پی-اس” را به جای “یوپس” خواهید دید.
اخطار: من اطلاعاتی دریافت داشته ام که در مورد امکان سوختن تجهیزات و یا حتی ریسک ایمنی به عنوان نتیجه ای ازاتصال دستگاههای”محدود کننده ولتاژاضافی گذرا” (surge suppressor)به خروجی یو پی اس هشدارمیداد.
شما هرگزنباید این کاررابکنید تا مبادا یک شرایط مخاطره آمیزبوجود آید زیرا یوپی اس برای این کارطراحی نشده است (اصولاً نیازی به این کار نیست).
چکیده ای بر سیستم تامین برق بدون وقفه(یو پی اس) :
قبل ازوارد شدن به جزئیات کارکرداین سیستم، بد نیست که نگاه سریعی به ساختارآن بیندازیم. هدف اصلی یک دستگاه ups تهیه یک منبع بدون وقفه انرژی برای تجهیزی است که از آن محافطت میکند. این کار دقیقاً چگونه انجام میگیرد؟
دوشاخه یک وسیله الکترونیکی که به برق شهر(یا به کاهش دهنده تغییرات ولتاژی که به برق شهر متصل است) وصل میشود فقط ازیک منبع نیرواستفاده میکند.اگربرق شهرقطع شود،آن وسیله دراثرانقطاع الکتریسیته بسرعت خاموش میشود.یک یوپی اس این معادله را با فراهم نمودن دو منبع قدرت برای وسیله خود به هم میزند.
یو پی اس ها بگونه ای طراحی شده اند که همواره دو منبع انرژی وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) ودیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدارمیشود و به آن منبع ثانویه گفته میشود.
منبع برق شهر همواره منبع اولیه محسوب میشود وباتری موجود در یوپی اس منبع ثانویه میباشد. بسته به نوع یو پی اس گاهی اوقات سوییچی برای کنترل اینکه کدامیک از منابع نیرو درهرلحظه مورد استفاده قرارمیگیرند تعبیه شده است.این سوییچ به محض اینکه متوجه شود که منبع اولیه قطع شده است ازحالت اولیه به حالت ثانویه تغییرمیکند وزمانیکه منبع اولیه مجدداً وصل شد از حالت ثانویه به حالت اولیه بازمیگردد.

Untitled-1

البته برق شهر، متناوب است و کامپیوترشما ازبرق متناوب استفاده میکند اگرچه تمامی باتریها برق مستقیم تولید میکنند.بنابراین یک مدار بندی در تمام یو پی اس ها بکار رفته است که برق متناوب را به برق مستقیم تبدیل میکند تا بتوان باتری را شارژنمود.
همچنین وسیله ای بنام inverter نیز برای تبدیل برق مستقیم ذخیره شده در باتری به برق متناوب جهت راه اندازی دستگاه شما در تمام یوپی اس ها تعبیه شده است.
در برخی ازانواع یو پی اس ها یک مبدل بزرگ برق متناوب به مستقیم وجود دارد وinverter همواره نیروی لازم برای راه اندازی وسیله را تامین میکند وخود inverter انرژی لازم راازمنبع اولیه و ازطریق مبدل برق متناوب به مستقیم یا از باتری تامین میکند.
یو پی اس ها در انواع گوناگون و اندازه های متفاوت وجود دارند. اندازه قدرت یک یو پی اس راقبل ازهرچیز، اندازه باتریهای آن تعیین میکند.هر چه که باتریهای یک یوپی اس بزرگتر باشند تجهیز شما زمان بیشتری قبل از خاموش شدن کار خواهدکرد.
یوپی اس های بزرگترنه تنها تجهیز شما را برای زمان بیشتری روشن نگاه خواهند داشت بلکه میتوانند میزان کلی بیشتری ازانرژی برق را تامین کنند.
یو پی اس های مختلف دارای ویژگی های اضافی گوناگونی مانند سیگنال هشدار،نرم افزارکنترل کامپیوتر وهمچنین مداربندی پیشرفته جهت منبع برق متناوب میباشند.
یوپی اس های جدیدترهمچنین دارای یک ویژگی مخصوص جهت خاموش کردن کامپیوترشما درحالتیکه هردومنبع برق قطع شود  )برای جلوگیری ازایرادات احتمالی ناشی ازقطع ناگهانی برق برای سیستم کامپیوتر  میباشند.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس :

پس از درک اصول اولیه عملکرد یک سیستم تامین انرژی بدون وقفه، شناخت انواع مختلف آن وآشنایی با اجزای مهم آن، اکنون درمورد برخی ازخصوصیات طراحی و ویژگیهای مختلف یک ups که باعث تفکیک آن ازانواع دیگریوپی اس میشود صحبت خواهیم کرد.
بعلاوه راجع به پارامترهای مهمی که توانایی و قابلیتهای یک یو پی اس را تعیین میکند بحث خواهیم نمود. بسیاری از عناوینی که دراین فصل مورد بحث قرارخواهد گرفت برای اخذ تصمیم در مورد انتخاب نوع واندازه مناسب یک یوپی اس برای کار شما مهم خواهد بود.

شرح باتری یو پی اس(باطری یوپی اس)

همانطو ر که در اجزای اصلی یو پی اس بدان اشاره شد  باطری یو پی اس نیز بعد ازمداراصلییوپی اس(ups) ،باتری یو پی اس یکی از اجزای مهم سیستم بو پی اس می باشدمیباشد که انرژی لازم را برای استفاده دستگاهی  که تحت پوشش یوپی  اس قرارمیگیرد فراهم میسازد. اندازه باتری یو پی اس برای تعیین اندازه یو پی اس ازهرچیزدیگری پر اهمیت تر استاست.همچنین اندازه باتری یو پی اس متناسب با انرژی ذخیره شده در دستگاه یوپی اس می باشد که دستگاه یو پی اس میتواند یک بارمشخص را تحت پوشش قراردهد. اکثرباتریهایی که در سیستم یوپی اس استفاده میشوند مشابه باتریهایی هستند که دراتومبیلها مورد استفاده قرارمیگیرند یعنی باتریهای سربی –اسیدی 12 ولت، اگرچهفرقهای مهمی نیز با یکدیگردارند. باتریهای اتومبیل نیروی الکتریسیته را با استفاده ازواکنش اسیدسولفوریک بر روی صفحات سربی که درمایع معلق است تولید میکنند، به همین دلیل به آنها باتریهای ” معلق درمایع” میگویند. این قبیل باتریها برای استفاده در دستگاه یو پی اس مناسب نیستند زیرا این امکان وجود دارد که اسید ازمحفظه باتری به بیرون نشت کند وهمچنین هنگام شارژباتری ممکن است گازهیدروژن قابل اشتعال تولید شود که دریک محیط بسته میتواند خطرناک باشد.

مطالب پیشنهادی:

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه خود را در مورد این مطلب ثبت کنید