تست عملکرد یو پی‌اس و باتری

گاها در قابلیت‌های یو پی‌اس با آیتم‌هایی چون امکان تست اتوماتیک یا Automatic Battery test روبرو می‌شویم. برای آشنایی با این مهم این نوشته را مطالعه نمایید.
Automatic Battery test
تست اتوماتیک یو پی‌اس یا باتری
عبارت است از یک تست پیشگیرانه به همراه یک آلارم، با هدف تشخیص باتری‌های ضعیف و آسیب‌دیده. این تست معمولا در بازه‌های زمانی برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود.
این تست به روش‌های مختلف می‌تواند انجام شود:
با استفاده از دکمه‌های تعبیه شده بر روی پنل جلوی دستگاه
با استفاده از نرم‌افزارهای مدیریتی یوپی‌اس یا NMS
با استفاده از کارت‌های مدیریت شبکه‌ای یوپی‌اس مانند SNMP Card
 یو پی‌اس در حالت تست٬ حالت قطع برق را شبیه سازی می‌کند و خروجی خود را از باتری تامین می‌نماید. اگر به هر دلیل باتری‌ها دچار مشکل باشند٬ یو پی‌اس بلافاصله روی برق سوییچ می‌کند تا خروجی خود را از برق شهر تامین نماید. در هر صورت یوپی‌اس موظف است نتیجه عمل تست را به اطلاع برساند. آلارم صوتی٬ نمایش از طریق هشداردهنده‌های نوری (LED)٬ LCD و نرم‌افزار از جمله ابزارهایی هستند که یوپی‌اس از طریق آن وضعیت و نتیجه تست را اعلام می‌نماید.
معمولا یوپی‌اس‌ها داری سه نوع تست هستند:
تست لحظه‌ای: که یوپی‌ای برای چند ثانیا (مثلا بین 3 تا 5 ثانیه) در حالت تست قرار می‌گیرد.
تست تا زمان خالی شدن باتری یا Test Until Battery Low: که مادامی که شارژ باتری رو به اتمام باشد یوپی‌اس در حالت تست می‌رود. قطعا قبل از پایان شارژ کامل، یو پی‌اس به حالت نرمال بر می‌گردد تا از قطع کامپیوترها و بارهای متصل به یوپی‌اس جلوگیری شود. انجام این تست ضمن آنکه باعث می‌شود عمکرد یو پی‌اس در زمان قطع برق و استفاده از باتری تست شود، بلکه به کاربر نشان می‌دهد که در چنین شرایطی، یو پی‌اس برای چه مدت Backup یا زمان برق‌دهی دارد. توصیه می‌شود در این حالت قبل از تست، باتری‌ها به طور کامل شارژ شوند (مثلا برای مدت حداقل 8 ساعت دائم).
تست برای مدت زمانی خاص یا Test UPS for Xmin: در این حالت کاربر قبل از انجام تست مدت زمانی را بر جسب ثانیه، دقیقه یا ساعت تعریف می‌نماید تا ببیند آیا یو پی‌اس مورد تست توانایی برق‌دهی در این مدت زمان را دارد یا خیر.
در ضمن از طریق انجام تنظیماتی بر روی یوپی‌اس و یا از طریق نرم‌افزار آن، می‌توان زمان انجام تست را بصورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و یا در زمان و تاریخ خاصی زمانبندی نمود (Test Schedule) تا این عملیات به طور خودکار تست و گزارش شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *